Home NEDEN AVUSTRALYA Avustralya Eğitim Sistemi

Avustralya Eğitim Sistemi

e-Posta Yazdır PDF

 

AVUSTRALYA EĞİTİM SİSTEMİ :

Avustralya’da eğitim sistemi çok gelişmiştir. Son teknoloji ürünleri ile eğitim görme olanakları, nitelikli akademisyenleri, gelişmiş eğitim programlarına sahip oluşu, Avustralya’yı, her yıl binlerce öğrencinin “ilk tercihi” haline getirmektedir. Alınan diplomalar uluslararası geçerlilik taşımaktadır.


Avustralya’ya gelen yabancı öğrenciler için birçok kurs seçeneği bulunmaktadır, Avustralya kanunları yabancı öğrencilere yönelik olan kursların yüksek standartlarda olmasını, onaylı ve kayıtlı olmalarını bu kursları devamlı denetleyerek sağlamaktadır.Sistem beş bölümden oluşmaktadır:


1. İlk ve orta dereceli okullar,
2. Yüksek eğitime hazırlık,
3. ELICOS okulları ( Yurtdışından gelen öğrencilere İngilizce dil eğitimi veren kurumlardır. Bu kurumlar dışında, özel dil okulları ve birçok üniversitenin de İngilizce dil eğitimi veren kurumları bulunur ),     
4. TAFE okulları,
5. Üniversiteler.

 

Avustralya'da Eğitim Yılı :


Avustralya'da eğitim yılı Şubat ayında başlar ve Aralık ayının sonuna kadar sürer. İngilizce dil eğitimi veren okullar ise her ay yeni kayıt açmaktadır. Yüksek öğrenim veya Üniversite öğrenimi görmeyi hedefleyen öğrenci adayları, okul başvurularını Ekim ayı içerisinde yapmalıdır.


TAFE Sistemi :


TAFE sistemi, mesleki eğitim veren kuruluşlardan oluşmaktadır ve öğrenciye aldığı eğitimin bitiminden sonra kariyer yapmayı hedeflediği meslekte istihdam etme olanağını sağlamaktadır. Bu programlar arasında; otel yönetimi, uluslararası ticaret, kriz yönetimi, personel yönetimi, spor veya sanat yönetimi, ön-muhasebe, bankacılık ve KOBI yöneticiliği, bilgisayar, mühendislik, havacılık, inşaat ve telekomünikasyon, hayvan biyolojisi, su bilimleri, tıbbi laboratuvar bilimleri, patoloji ve sağlık vb. bulunmaktadır. Bu okullardan mezun olan öğrenciler, grafik tasarımı, animasyon, film yapımcılığı, fotoğrafçılık, güzel sanatlar, moda tasarımı vb. alanlarında da kariyer edinme fırsatı bulabilmektedir.


TAFE okullarında eğitim gören öğrencilerin İngilizce seviyeleri başlangıç seviyesinden ileri düzeye ulaşmaktadır. Yeni bir kariyer başlangıcı yapmak veya kariyerinde ilerlemek ve üniversite öğrenimine geçiş yapmadan önce  pratik  kazanmak  isteyen öğrenciler bu okulları seçebilirler.  


Üniversiteler:


Avustralya’da 37'si devlet ve 2'si özel olmak üzere toplam 39 üniversite bulunmaktadır ve bunlar verdikleri öğretimin kalitesi ve yayınladıkları uluslararası araştırmalar ile uluslararası üne sahip olmuşlardır. Devlet tarafından finanse edilip denetlenen bu kurumların eğitim sistemi İngiliz sistemine benzer ve diplomaları tüm dünyada tanınır. Bu kurulamlara başvurup Master ve Phd eğitimi almak isteyen Türk öğrenciler genellikle  kabul edilmektedir. Tüm üniversiteler YÖK tarafından tanınmaktadır. Avustralya’da eğitim 12 yıl sürmektedir bu nedenle ülkeye gelen öğrencilerin bir yıl hazırlık eğitimi (Foundation) almaları gerekmektedir. Üniversitenin yapılan başvuruları olumlu değerlendirebilmesi için öğrencinin iyi not ortalamasına ve belirli düzeyde İngilizceye sahip olması gerekmektedir... ( IELTS 6.5, TOEFL 550, TWE 4.5 )

 

Ofislerimiz

Avustralya Eğitim Merkezi-MELBOURNE

Adres: PO Box 3147 Broadmeadows, Melbourne Australia

Tel: 00 61 468 582 960

Avustralya icinden arayanlar icin 0468 582 960.

Email: nurhan@avustralya-egitim.com

Avustralya Eğitim Merkezi-SYDNEY
Yasir Ortakaya

Sydney ofis temsil.

Tel:00 61 421021978

Email: yasir@avustralya-egitim.com


MSN Iletişim Bilgileri

avustralya-egitim@hotmail.com
Yetkili: Nurhan Sezgin
Facebook

Facebook Grubumuza Katılmak İçin Tıklayınız